Serwis Internetowy Stowarzyszenia Koalicja Nowosądecka

Nowy Sącz ma 50 mobilnych urządzeń antysmogowych

  • Opublikowany przez* MZ
  • - 2019-01-15
Prezydent Ludomir Handzel oraz dyrektor Grzegorz Tabasz prezentują mobilne urządzenia antysmogowe

Prezydent Ludomir Handzel oraz dyrektor Grzegorz Tabasz prezentują mobilne urządzenia antysmogowe / Biuro Prasowe UM/MZ


O 50 mobilnych czujników, których zadaniem będzie monitorowanie stopnia zanieczyszczenia w naszym mieście, wzbogaciło się Miasto Nowy Sącz. Zakup urządzeń to efektem współpracy Prezydenta Miasta Nowego Sącza z ekspertami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Działanie czujników objaśnił podczas briefingu prasowego w sądeckim ratuszu prezydent Ludomir Handzel oraz dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Grzegorz Tabasz.


- To jest narzędzie edukacji. Musimy pokazać mieszkańcom czym oddychają. Urządzenie pokazuje dane orientacyjne. Będziemy mogli porównać je z danymi z pozostałych mierników w mieście - podkreślił dyrektor Grzegorz Tabasz. 

Urządzenia mają pomóc w lokalizacji miejsc, w którym problem smogu jest szczególnie dotkliwy. Zadaniem mobilnych czujników jest wskazanie emisji, w miejscu, w którym akurat przebywa osoba posiadająca takie urządzenie. Część czujników trafi do sądeckich szkół. 

- Rozmowy, które toczyłem z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, zaowocowały tym, że przedstawiono nam mobilne czujniki, które są w stanie od 5 do 10 sekund wskazać nam lokalne zanieczyszczenie PM2,5 oraz PM10. Taki czujnik każdy  może przy sobie nosić i kontrolować jakość powietrza zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Ludomir Handzel.

Aby czujnik mógł skutecznie zadziałać, musi być połączony ze smartfonem odpowiednią aplikacją. Urządzenia zakupił Honorowy Obywatel Miasta Nowego Sącza Zbigniew Konieczek, prezes firmy Newag. Kolejnym krokiem w kierunku poprawy jakości sądeckiego powietrza, jaki planują władze miasta, ma być tzw. „mapowanie” miasta w zakresie występowania na danym terenie benzo(a)pirenu. Mapowanie wskaże z dokładnością, który komin w mieście dostarcza do płuc sądeczan groźne związki chemiczne.   

Źródło: Biuro Prasowe UM/MZ