Serwis Internetowy Stowarzyszenia Koalicja Nowosądecka

Nowe autobusy na ulicach Nowego Sącza od 8 marca

  • Opublikowany przez* UM
  • - 2019-03-07
Nowe autobusy w Nowym Sączu

Nowe autobusy w Nowym Sączu / Biuro Prasowe UM


12. nowych autobusów wyjedzie 8 marca na ulice Nowego Sącza. W Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji odbyło się poświęcenie pojazdów oraz przekazanie kluczyków kierowcom. Nowymi autobusami będą jeździć tylko najlepsi kierowcy, dla których możliwość prowadzenia nowoczesnego pojazdu jest wyróżnieniem za wzorową pracę.


Mam nadzieję, że reakcje pasażerów jeżdżących tymi autobusami będą pozytywne. Zawsze jest lepiej jeździć nowym samochodem, a nie starym, bo on się nie zepsuje, bo jest stabilny, nowoczesny i bezpieczny – mówił Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel, który na kilka minut usiadł na miejscu kierowcy nowego autobusu MPK. - Kabiny kierowców są na wysokim poziomie, fotel jest wentylowany i podgrzewany. Kierowcy będą mieć dobre warunki pracy, a pasażerowie komfort podróżowania. 
 

Autobusy MAN LION’S CITY to modele niskopodłogowe z zamontowaną rampą dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz specjalną przestrzenią dla tychże osób. Przy każdym z wejść zamontowane zostały specjalne nagrzewnice zapobiegające zamarzaniu wewnątrz wody i śniegu a automatyczny system klimatyzacji z nawiewami przyokiennymi zapewni równomierne chłodzenie wnętrza autobusu w porze letniej. 
 

Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa kierującego i pasażerów zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu, zamontowano kompleksowy monitoring z systemem rejestracji na twardym dysku. Ułatwi to Spółce dochodzenie swoich praw w przypadkach spornych, szczególnie tych wynikających z ryzykownych zachowań pieszych i innych kierujących. Dodatkowo pasażerowie będą mogli skorzystać z zamontowanych wewnątrz ładowarek USB. 

Mówiąc o nowoczesnym taborze nie sposób nie zauważyć, że częściowa wymiana naszych pojazdów na nowe wynika nie tylko z konieczności ekonomicznej, ale i z obowiązku dbałości o czystość powietrza. Autobusy, które wyjadą na ulice Nowego Sącza, są wykonywane przez firmę MAN, a umowa na ich produkcję została podpisana początkiem stycznia ubiegłego roku – mówi prezes MPK Krzysztof Migacz. 
 

Zamówione autobusy, dzięki zastosowaniu oszczędnego oświetlenia led oraz silników wyposażonych w nowoczesne systemy filtrów oczyszczających spaliny, są pojazdami niskoemisyjnymi spełniającymi najwyższe normy unijne EURO 6, czyli ekologiczne.
 

7 marca pojazdy poświęcił proboszcz Parafii Kolejowej ojciec Bogusław Długosz. Następnie  prezydent Ludomir Handzel wręczył kierowcom kluczyki do nowych autobusów. Zapowiedział też, że ma pewne plany na przyszłość dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu. 
 

MPK to bardzo ważna firma, perełka Nowego Sącza i musi być rozwijana, musi dostać nowy impuls, odzyskać stabilizację. Teraz Rada nadzorcza prowadzi postępowanie konkursowe na dwóch członków zarządu, których poznamy w połowie marca. Deklaruję, że bez względu na to, jaki ten zarząd będzie, to chciałbym w pierwszej kolejności spotkać się z kierowcami, pracującymi w spółce, Radą Nadzorczą i nowo wybranym zarządem, bo chcę porozmawiać na temat przyszłości MPK. Chciałbym przedstawić jak ja widzę jego przyszłość i zderzyć tą wizję z planami nowego zarządu - mówił prezydent Ludomir Handzel i dodał: - Powinniśmy się otworzyć na Gminę Chełmiec, na uruchomienie dalszych linii, być może do Piwnicznej na przykład, albo nawet do Krakowa. 

Prezydent Handzel prosił kierowcom nowych autobusów, by jeździli ostrożnie i wozili pasażerów bezpiecznie. 

 

Źródło: Biuro Prasowe UM

Załączniki