Serwis Internetowy Stowarzyszenia Koalicja Nowosądecka

"Mędrcy świata, monarchowie…" Przed nami VII Nowosądecki Pokłon Trzech Króli

  • Opublikowany przez* AM
  • - 2018-12-27
Mędrcy świata, monarchowie… - Przed nami VII Nowosądecki Pokłon Trzech Króli

Mędrcy świata, monarchowie… - Przed nami VII Nowosądecki Pokłon Trzech Króli / Biuro Prasowe UM/AM


Trzej Królowie i mieszkańcy Nowego Sącza już po raz siódmy pokłonią się Świętej Rodzinie i złożą w darze mirrę, kadzidło oraz złoto. Na VII Nowosądecki Pokłon Trzech Króli, który odbędzie się 6 stycznia, zaprasza honorowy patron tego wydarzenia, prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.


Przedstawicieli mediów powitał na dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej organizacji tego wydarzenia, dr Marcin Poręba, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji. Scenariusz wydarzenia przedstawili organizatorzy: ks. dr Jerzy Jurkiewicz - prałat bazyliki św. Małgorzaty, Barbara Porzucek z I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza, Milenia Małecka-Rogal, dyrektor Pałacu Młodzieży oraz Bożena Jawor, pomysłodawczyni Nowosądeckiego Pokłonu Trzech Króli, na który zaprosił prezydent miasta Ludomir Handzel. 

- Szanowni Państwo, drodzy sądeczanie. Bardzo się cieszę, że podtrzymujemy tę tradycję. Każde wydarzenie, które pokazuje, że jesteśmy razem, że mamy ten przekaz miłości, jest ważne – powiedział prezydent. 

- Rozpoczynamy rok od pięknego wydarzenia, które wpisuje się w naszą kulturę i tradycję. Cieszę się, że sądeczanie znowu pokażą, jak bardzo są pomysłowi, radośni, kolorowi, jak bardzo się cieszą wspólnym spędzaniem czasu. Tradycyjnie mam wątek osobisty, od 38 lat współpracuję z panią profesor Barbarą Porzucek, nadal się jej boję, więc myślę, że będziemy musieli stanąć na najwyższym poziomie, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Zapraszamy wszystkich sądeczan i nie tylko sądeczan, serdecznie na VII Nowosądecki Pokłon Trzech Króli - dodał prezydent Ludomir Handzel. 

Ks. dr Jerzy Jurkiewicz zwrócił uwagę na religijne źródło Święta Trzech Króli. - Na początku warto sięgnąć do początków święta Objawienia Pańskiego, tzw. Święta Trzech Króli. Historia mówi, że jest to święto jeszcze wcześniejsze, niż uroczystość Bożego Narodzenia. Cieszę się, że po raz kolejny w naszym mieście się ono odbędzie. To zewnętrzne zamanifestowanie naszej wiary - podkreślił. 

VII Nowosądecki Pokłon Trzech Króli wyruszy z parkingu przy ul. Gwardyjskiej (postój taksówek bagażowych) w niedzielę, 6 stycznia o godz. 10.35. Otworzy go Gwiazda Betlejemska z chorągwiami oraz paziowie i giermkowie z darami. Za nimi pojadą bryczką główni aktorzy widowiska: Kacper, Melchior i Baltazar, czyli Trzej Królowie (wcielą się w nich Jan Kożuch, Czesław Sarota i kleryk z Kamerunu). 

W trakcie przemarszu grupy kolędnicze z nowosądeckich parafii i domów kultury śpiewać będą kolędy i pastorałki (nad stroną muzyczną czuwać będzie Aleksander Porzucek). Do kolędowania z pewnością przyłączą się sądeczanie, uczestnicy pochodu.

Pochód pójdzie ul. Lwowską w kierunku Rynku. Pierwszy przystanek zaplanowano na wysokości kamienicy na roku ulic Lwowskiej i św Małgorzaty. Na balkonie na pochód oczekiwać będzie Prorok (w tej roli Wojciech Kudyba) w towarzystwie dwóch aniołów. Kolejnym przystankiem będzie Dom Gotycki. Patronka miasta, św. Małgorzata (Anna Kożuch) w towarzystwie dwóch mieszczan wygłosi z okna do sądeczan orację.

Pochodowi przypatrywał się będzie z balkonu Galerii im. Marii Ritter król Herod (w tej roli Tadeusz Zawiślan) wraz z dwoma arcykapłanami. Zwieńczeniem pochodu będzie wręczenie darów nowo narodzonemu Dzieciątku Jezus. Nowosądecki Pokłon zakończy „Pastorałka sądecka” autorstwa Jerzego Masiora i Aleksandra Porzucka. 

Źródło: Biuro Prasowe UM/AM