Serwis Internetowy Stowarzyszenia Koalicja Nowosądecka

Gratulacje dla prezydenta Nowaka oraz Rady Miasta z okazji udzielenia przez Radę Miasta absolutorium

  • Opublikowany przez* jzelasko
  • - 2015-06-24
Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza

Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza / sadeczanin.info - JB


W związku z kolejnym już (w sumie 9 z rzędu) absolutorium, serdeczne gratulacje dla Pana Ryszarda Nowaka za otrzymane zaufanie od Rady Miasta. Z kolei Radzie Miasta ślemy gratulacje w związku z tym, iż odnosi się wrażenie, że dała się niemal w całości podporządkować organowi, który powinna kontrolować, a także za bezkrytyczne podejście do spraw Nowego Sącza. Ktoś, kto obserwował to z boku mógłby odnieść wrażenie, że Nowy Sącz jest krainą miodem i mlekiem płynącą.


Niemniej, postaramy się przytoczyć tylko kilka kwestii, których mimo obietnic nie udało się zrealizować w 2014 roku, oraz tych, którym szanowna Rada Miasta powinna się baczniej przyjrzeć przed udzieleniem absolutorium lub przynajmniej wspomnieć o tym prezydentowi.

Po pierwsze, podwyżki cen wody. Wiosną 2014 roku prezydent lekką ręką przyjął kolejną już podwyżkę cen wody. Dzięki czemu cena wody i ścieków w Nowym Sączu jest porównywalna z ceną wody np. w Warszawie. Fakt, podczas kampanii wyborczej, w obliczu porażki, ratując się przed przegraną, dosłownie rzutem na taśmę, wzorując się na postulatach Koalicji Nowosądeckiej oraz Ludomira Handzla, ogłosił, iż znaczących podwyżek cen wody nie będzie. Ale skoro udało się to w obliczu klęski wyborczej, to gdzie był Pan prezydent wcześniej ?

Dopiero po prawie ośmiu latach udało się ruszyć z budową obwodnicy północnej. Przypomnijmy, iż prezydent Nowak obejmując urząd prezydenta, miał gotowy projekt dwupasmowej obwodnicy przygotowany przez swojego poprzednika. Mało tego, były też gwarancję rządowe na finansowanie tej inwestycji. Niemniej, musiało upłynąć niemal osiem lat, aby rozpocząć tą jakże oczekiwaną przez Sądeczan inwestycję.

Kolejna kwestia, ścieżki rowerowe. Budowa ścieżek rowerowych nie polega na malowaniu dodatkowego pasa wzdłuż ulicy. W Nowym Sączu jest wystarczająco dużo miejsca do utworzenia takich ścieżek, a prezydent serwuje nam nowe ścieżki rowerowe wzdłuż Bulwaru Narwiku. Pomijamy już całkowicie kwestę budowy skateparku.

Katastrofalny, naszym zdaniem, stan ulic Nowego Sącza także nie napawa optymizmem. Każdy kierowca doskonale widzi stan infrastruktury drogowej w naszym mieście. Jak widać większość naszych radnych porusza się jakimiś innymi drogami. Pomijamy już całkowicie kwestię zaangażowania prezydenta w kwestie rozwiązań komunikacyjnych całej Sądecczyzny.

Kolejna sprawa, Sądecka Wenecja. Zgodnie z zapowiedziami Pana prezydenta jeszcze z 2012 roku, a dokładniej zapisami z warunków przetargu, do końca września 2014 roku miało powstać : molo widokowe, tor kajakowy, amfiteatr oraz dwa obiekty handlowo - gastronomiczne. Jak widać, do dziś dnia ich nie ma i raczej prędko nie powstaną, bo jak na razie nie ma nawet środków na ich budowę.

Jak Rada Miasta ocenia sprawy zwrotu subwencji oświatowej, dopłat dla przedszkoli, krytycznych uwag NIK odnośnie ochrony środowiska, a w szczególności jakości powietrza ? Pozostawiamy wszystkim Sądeczanom, czy w/w kwestie, jak i sprawy nienależytego nadzoru nad funkcjonowaniem parkingów w Nowym Sączu oraz wydawania kart parkingowych, zasługują na uznanie i akceptację.

 

Zarząd Stowarzyszenia Koalicja Nowosądecka