Serwis Internetowy Stowarzyszenia Koalicja Nowosądecka

Aktywne przejścia dla pieszych

  • Opublikowany przez* UM
  • - 2019-01-29
Adam Konicki, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg podczas konferencji prasowej

Adam Konicki, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg podczas konferencji prasowej / Biuro Prasowe UM


Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu złożył wniosek o dofinansowanie na wykonanie dwóch tak zwanych „aktywnych” przejść dla pieszych. Drogowcy we współpracy z policją wytypowali dwa najbardziej niebezpieczne przejścia, na których planowane są inwestycje. To przejście przy zbiegu ulic Królowej Jadwigi – Poniatowskiego oraz Al. Wolności w rejonie ulicy Żeromskiego.


Zapewnienie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych to bardzo ważny element organizacji ruchu drogowego – mówi dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu Adam Konicki. - Aktywne przejście dla pieszych mają na celu ochronę pieszego w momencie, gdy znajduje się na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy. Kierowca auta, które zbliża się do takiego przejścia, otrzymuje informację o prędkości z jaką się porusza samochód oraz ostrzeżenie świetlne o pieszych, którzy zamierzają przejść na drugą stronę ulicy. Sygnały ostrzegawcze tego rodzaju przejść aktywują się wtedy, kiedy zbliżają się do niego auta lub piesi. 
 

Do uruchomienia aktywnych przejść dla pieszych wytypowano te przy zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Poniatowskiego oraz Al. Wolności w rejonie ulicy Żeromskiego.
 

Jednym z kryteriów był wskaźnik wypadkowości przekazany nam przez policję - informuje dyrektor Konicki. – To właśnie policja wskazała te miejsca jako niebezpieczne dla pieszych. 
 

Koszt inwestycji dwóch aktywnych przejść dla pieszych to około 140 tysięcy zł. MZD wnioskuje o dofinansowanie ze środków Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego z Programu Ograniczenia Przestępczości i Aspołecznych Zachowań "Razem Bezpieczniej" im. Wł. Stasiaka na lata 2018 - 2020.

Źródło: Biuro Prasowe UM